1703079682-dsc6151-01-1703079660058
Svet24.si

Umrla je novinarka in publicistka Manca Košir, pogreb bo javen in odprt za vse

občina-ruše, urška-repolusk
Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina parcele na smučišču prodajala prijateljem

njena.si
njena.si njena.si
Zdravje
 

Superživila v nosečnosti: da ali ne?

24. 9. 2016; 03.00
Avtor: Sanja Lončar /revija Zarja
Nosečnost
V nosečnosti je zelo pomembno, da imate vi in tudi vaš otrok na voljo vsa potrebna hranila. Katera mu manjkajo in bi jih bilo dobro dodajati, mora vsak presoditi sam.

Če uživate različna žita, pravilno kombinirate stročnice in žita ter jedrca in semena, s tem ne bi smeli imeti težav. Pšenična ali ječmenova trava, konopljina semena in semena chia so tudi dobra dopolnila.

Drugi segment snovi so naravni antioksidanti in druge varovalne snovi ter mikrohranila. Pri nosečnicah se najbolj obnesejo tista, ki vsebujejo dragocene rudnine, kot so kalcij, magnezij, železo, žveplo … Te v večjih količinah in naravnih oblikah najdemo v surovih zrnih kakava in melasi, naravno žveplo pa v prahu MSM – če pa jih želite zastonj, so še vedno na voljo koprive, ki so idealno domače superživilo za krepke kosti, dobro kri in zdrava tkiva. Naravno žveplo je v gorčičnih semenih, kreši, hrenu, čebuli …

V nosečnosti je najobčutljivejše vprašanje mere. Če zaužijemo preveč antioksidantov, klorofila ali drugih snovi, ki sprožajo razstrupljevanje, lahko sprožimo čiščenje telesa, to pa v nosečnosti ni zaželeno.

Danes ni človeka, ki globoko v svojih (predvsem maščobnih) tkivih ne nosi zaloge različnih okoljskih strupov, s katerimi smo v življenju prihajali v kontakt. Te snovi se ob uživanju večje količine superživil lahko sprožajo v krvni obtok in se tako lahko od tam, kjer so bile varno zaklenjene, prenesejo v telo otroka, kar lahko močno obremeni njegov normalni razvoj. Zaradi tega za nosečnice ni priporočljivo tudi hujšanje.



Kako vemo, kdaj je preveč
Če ste določena superživila jemali dlje že pred nosečnostjo, veste, kako se telo nanje odziva, in boste lažje prepoznali, če bi se v telesu začeli kakšni nepričakovani procesi.

Posebej pozorni bodite na znake, s katerimi nam telo sporoča, da v njem pospešeno poteka razstrupljanje: močan vonj, obloge na jeziku, izpuščaji na koži, smrdeč urin, pogosta zaprtost (v blatu zmanjka vode, ker je telo za razstrupljanje potrebuje več). Ob takšnih znamenjih obvezno zmanjšajte odmerke ali superživilo za nekaj časa nehajte uživati.

Zaupajmo v modrost narave
Kadar beremo o simptomih pomanjkanja tega ali onega vitamina ali rudnine, se hitro najdemo v opisu in menimo, da bomo s tem vitaminom ali rudnino odpravili težavo. Jemanje izoliranih snovi je vedno bolj tvegano od uživanja kompleksnih superživil. Ta po navadi vsebujejo na stotine dragocenih snovi, ki učinkujejo sinergistično, zato že v zelo majhnih odmerkih odpravijo različne zastoje in pomanjkanje v telesu. Ta sinergija omogoča tudi večji izkoristek tega, kar telo zares potrebuje. Zato pri izbiri vedno dajte prednost kompleksnim superživilom, kot so aloe vera, žitne trave, alge, začimbe …, pred izoliranimi snovmi.

Posebej v nosečnosti je dobro upoštevati še eno modrost. Večja frekvenca je pomembnejša od večje količine. Povedano drugače, bolje je jemati trikrat na dan po pol grama, npr., pšenične trave, kot enkrat na dan tri grame. Poleg tega, da boste prihranili denar (z manjšo količino dosežemo podobne učinke), bo imel organizem na voljo optimalno količino vseh potrebnih hranil, brez tveganja, da bi jih lahko bilo preveč.

Tradicionalna medicina priporoča, da takšne snovi dlje zadržimo v ustih, po možnosti pod jezikom. Ajurvedski zdravniki pravijo, da le v ustih lahko zaužijemo energijo živila, ko se živilo enkrat premakne v želodec, se bomo ukvarjali le še z njegovo materijo. Zato je dobro suho sadje, začimbe, olja ali druge oblike dragocenih živil dlje valjati po ustih, dobro prepojiti s slino in šele potem pogoltniti. Zato bi morali tudi sveže stisnjene sokove žvečiti, kot da so suh kruh! Šele takrat bi iz njih dobili vse dobrote, ki jih lahko ponudijo.

Črevesna flora
Zelo koristna prehranska dopolnila, ki jih številni v nosečnosti prezrejo, so probiotiki in prebiotiki. Če boste imeli zdravo črevesno floro, bo tudi vaš imunski sistem v boljši formi, ob tem boste preprečili čezmerno razraščanje glivice kandide in s tem pred kandido obvarovali tudi svojega dojenčka. Na žalost se veliko otrok že rodi s prizadeto črevesno floro, ki potegne za seboj veliko težav (napenjanje, driske, sor, vnetja …), ki bi se jim lahko izognili, če bi mamice v nosečnosti bolj skrbele za lastno črevesje. Najkakovostnejši probiotiki so na voljo v liofiliziranih oblikah (npr. v vrečkah, kapsulah …), kot prehransko dopolnilo. Zelo učinkoviti so tudi probiotiki v kombinaciji z začimbami, ki podpirajo črevesje (npr. terra nova). Prebiotiki pa so snovi, ki skrbijo, da imajo probiotične bakterije optimalne razmere za svoje učinkovanje – desnosučne mlečne kisline, kot so molkosan, kisava, domači sok zeljnice … Uporaba probiotikov in prebiotikov v nosečnosti je varna. Urejeno črevesje pa je pogoj, da bo telo lažje presnovilo tudi dragocena hranila, o katerih sem pisala na začetku.

prejšnji članek
Prijatelji in zvezde
Horoskop
Prijatelji in zvezde
naslednji članek
Poskrbite za zdrave nohte
Moda&Lepota
Poskrbite za zdrave nohte
#obraziavenija
obraziavenija