Annalena Baerbock
Svet24.si

Sledi kibernetskega napada na nemško vladajočo stranko vodijo v Moskvo

občina-ruše, urška-repolusk
Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina parcele na smučišču prodajala prijateljem

njena.si
njena.si njena.si
Moda&Lepota
 

Zmagovalna kombinacija diet

15. 10. 2016; 01.00
Avtor: Marijana Mandić/Revija Maja
dreamstime_xxl_15829501

foto: Dreamstime

Strokovnjaki so ugotovili, da nekatere diete v medsebojni kombinaciji delujejo turbo shujševalno, saj vsaka na svoj način pospešuje presnovo in topi maščobe.

Omenjene diete je najbolje zamenjati na vsakih 14 dni, če pa se začnemo dolgočasiti, jih lahko preizkušamo tudi na teden dni. Najbolje je poslušati telo in kolobariti glede na počutje. Če nam zadiši le presna hrana, si lahko sami sestavimo tudi dieto s surovim sadjem in zelenjavo, vendar ob njej ne vztrajajmo več kot teden dni.

JAJČNA DIETA

Jajce je zdravo in eno najpopolnejših živil na svetu, saj je vir vseh esencialnih aminokislin, esencialnih maščobnih kislin ter večkrat nenasičenih maščobnih kislin. Vsebuje veliko beljakovin, ki so potrebne za rast, razvoj in gradnjo protiteles, mišic, za delovanje možganov in vid. Jajce je tudi vir mineralov, vitaminov in antioksidantov. Od mineralov naj naštejemo le natrij, kalij, kalcij, fosfor, magnezij, železo, jod, cink in selen. Rumenjak je bogat tudi z vitamini A, D, E, K, topnimi v maščobah, in vodotopnimi vitamini iz skupine B. V rumenjaku pa so tudi antioksidativne snovi in encimi s protimikrobnim delovanjem. Jajce ni samo odlična in nizkokalorična univerzalna hrana, ampak deluje zaščitno pred presnovnimi, degenerativnimi, rakavimi in imunskimi boleznimi.

Idealna hrana za hujšanje

Jajca so idealna hrana za tiste, ki hujšajo in želijo uživati živila s čim manj kalorijami in z vsemi pomembnimi makro in mikro hranili, ki jih zahteva telo. Poleg tega strokovnjaki za prehrano in zdravniki priporočajo zdravim osebam v srednjih letih dve ali tri srednje velika kokošja jajca za zajtrk, kar prispeva k nižji ravni hormona grelina in manjšemu apetitu čez dan.

Koliko jajc?

Kdor želi shujšati, naj vsako jutro poje dve v mehko ali v trdo kuhani jajci, najbolje za zajtrk. Jajc naj ne uživajo le tisti, ki so alergični nanje, ljudje z visoko ravnijo holesterola v krvi in žolčni bolniki.

BREZGLUTENSKA DIETA

Brezglutenska dieta naj bi izboljšala prebavo, počutje, vplivala na vzdrževanje telesne teže, na upočasnitev staranja, lajšala tegobe menopavze, zmanjševala glavobole, polepšala ten. Pravzaprav je postala trendovska dieta, uporablja jo veliko filmskih zvezd, med športniki pa nanjo prisega teniški as Novak Đokovič.

Kje ni glutena?

Gluten iz pšenične moke je mogoče odstraniti. Proizvajalci lahko v tem primeru izdelek deklarirajo kot izdelek brez glutena, vendar še vedno lahko vsebuje sledi pšenice. Pač pa glutena ne vsebujejo divji riž, koruza, ajda, proso, amarant, kvinoja ter sojino in sončnično seme. Kajpak glutena ni v mesu, razen v nekaterih klobasah in salamah, niti ga ni v naravnem sadju, zelenjavi, jajcih, mleku in mlečnih izdelkih. Vendar moramo biti pozorni, saj je lahko tudi v predelanem in konzerviranem sadju.

DIETA S KISOM

Temelji na uživanju kisa pred obroki. Kis je starodavna začimba, ki jo človeštvo uporablja morda že 10.000 let in spada v orožarno ljudske medicine. Priporočljivo ga je zaužiti nekaj čajnih žličk, z medom, vodo ali sokom pred obroki, ker naj bi zaviral apetit. V shujševalne namene je najbolj cenjen jabolčni kis, ki ga lahko zaužijemo v tekoči obliki, v obliki tablet ali kapsul.

Druge zdravilne lastnosti kisa

Kis znižuje glikemični indeks živil, vpliva na znižanje ravni glukoze in inzulina v krvi ter arterijskega tlaka, lajša prebavljanje hrane v želodcu, čisti črevesje, ima protimikrobne lastnosti, zavira prezgodnje staranje in zmanjšuje ogroženost z rakom. Prav tako uravnava krvni sladkor, zato smo po dobro okisani solati še dolgo siti.

Kisovi nadomestki

Kis uživajmo pred jedjo, uporabimo ga za solatni preliv, enako dober pa je tudi v kislih kumaricah, ki imajo nizko kalorično vrednost, vsebujejo pa tudi številne minerale, vitamine in vlaknine, zato si jih lahko privoščimo v izobilju. Kisle kumarice celo znižujejo raven holesterola v krvi, spodbujajo izločanje strupenih snovi iz telesa, ugodno vplivajo na revmo, trebušno slinavko, jetra, žolčnik, prebavo in na ledvice.

TESTOSTERONSKA DIETA

Mnogi športniki in medijske osebnosti si zaradi anaboličnih učinkov, vpliva na zmanjšanje trebuha, boljše športne rezultate, lepšo mišično postavo, večjo telesno moč in vzdržljivost, pa tudi za boljšo spolno slo, »predpišejo« testosteronsko dieto. Ravni testosterona pa ni treba dvigovati s prehranskimi dodatki, dovolj je, da malo hujšamo, smo redno telesno aktivni in delamo vaje za moč. Med živili njegovo raven dvigujejo meso, jajca, ribe, perutnina, jetra, maslo in živila, bogata s cinkom, kot so ostrige, raki in oreščki.

Protiglivična dieta

Temelji na hrani, ki zavira razrast glivice Candide albicans v črevesju. Glivica je del normalne črevesne flore, njena naloga je, da vzdržuje normalen imunski sistem in zdravje prebavil. Škodljiva postane le, ko se čezmerno razbohoti. Po izkušnjah medicinske stroke se razbohoti med stresom in terapijo z antibiotiki, zavedati pa se moramo tudi, da se glivice razrastejo s sladkorjem v vseh oblikah. Ker v črevesju sproščajo do 79 različnih stranskih produktov, ki povzročajo glavobole in celo raka, jih je treba zatreti. Povezujejo jih tudi z aknami, napenjanjem, spahovanjem, glivicami na nohtih, depresijo in ne nazadnje z debelostjo.

S kakšno hrano se kandide znebimo in shujšamo?

Bistvo protiglivične diete so živila z malo sladkorja, z vlakninami bogata hrana, kot je zelenjava, ki pospešuje peristaltiko in mehansko čiščenje črevesja. Kajpak ni dovolj črtati le sladkarij, ampak tudi marmelado, med in sladko sadje ter vse sadne sokove. Prav tako bomo z glivicami lažje opravili, če se bomo odpovedali alkoholnim pijačam, svinjskemu mesu in mesnim izdelkom.

Od ogljikovih hidratov je dovoljeno enkrat na dan uživati krompir, testenine, riž, prepečenec in polnozrnati kruh, vendar še raje kot našteta živila takšna brez glutena. Dobrodošli na jedilniku pa so mlečni izdelki, ribe, meso, razen svinjskega, jajčne jedi, zelenjava, solate, začimbe, nesladkane pijače in oreščki.

prejšnji članek
Domači energijski napitki in ploščice
Zdravje
Domači energijski napitki in ploščice
naslednji članek
Ste poskusili že vse, prehlad pa še vedno vztraja?
Zdravje
Ste poskusili že vse, prehlad pa še vedno vztraja?