boštjan-močnik 2
Svet24.si

Brigadir Boštjan Močnik: »Kdo pa bo pomagal, ko je težko, če ne vojska?«

1715253201-dsc9430-01-1715253168875
Necenzurirano

Ukradeni otroci: kako je Matej Tonin sunil delo policiji in SDS

njena.si
njena.si njena.si
Zdravje
 

Divje vijolice za pomoč za krepko zdravje

28. 4. 2024; 01.00
Avtor: Mare Koren
vijolica, čaj

/ foto: Dreamstime

Te drobne omamno dišeče cvetke otroci navadno podarjajo mamam za materinski dan. Vendar še zdaleč niso samo za okras, temveč so odlične tudi v zdravilstvu in kulinariki. Preverite.

Divje vijolice, ki jih najdemo na travnikih, obronkih gozdov in ob živih mejah, so pogosto veljale za plevel, a ta rastlina s čudovitimi cvetovi pomaga pri različnih zdravstvenih težavah. Zdravilne lastnosti so znane že več stoletij. Zaradi njihovega protivnetnega delovanja, sposobnosti uničevanja glivic in razkužilnih učinkov so cenjene tudi v tradicionalnem zdravilstvu. Vijolice lahko blažijo glavobole, spomladi pa so koristne za razstrupljevanje telesa, saj spodbujajo delovanje limfnih žlez.

Razstruplja in krepi

Medtem ko drobne vijolice razstrupljajo telo, tudi krepijo imunski sistem. Znane so kot naravno zdravilo zoper boleče grlo in prehlad. Uporabljate pa jih lahko tudi za zdravljenje aken, ekcema, luskavice, vnetja sečil, razjed in krčnih žil. Zdravilni učinki so povezani s številnimi vitamini, minerali in antioksidanti, ki jih najdemo v rastlini; še posebej je bogata z vitaminoma A in C.

Divje vijolice spadajo med rastline, iz katerih lahko že v začetku pomladi naredimo zelo učinkovit sirup proti kašlju foto: Dreamstime

Sirup proti kašlju

Divje vijolice spadajo med rastline, iz katerih lahko že v začetku pomladi naredimo zelo učinkovit sirup proti kašlju, ki ga bomo uporabljali vse leto in bo pomagal tudi pri odpravljanju drugih težav z dihali. Za pripravek boste potrebovali dve polni skodelici cvetov divje vijolice. Eno skodelico cvetov stresite v čist steklen kozarec in jih prelijte s pol litra vrele vode. Pustite, da se namakajo 24 ur. Tekočino nato odcedite, še enkrat prevrite in dodajte drugo skodelico cvetov, ki jih prav tako namakajte 24 ur. Ponovno odcedite, dodajte sok ene limone in 400 gramov medu. Postavite na ogenj in segrevajte do vretja. Nato odstavite in prelijte v čiste kozarce.  

Cvetovi in listi

Nabiramo jih v času cvetenja, v marcu in aprilu. Hitro jih posušimo in hranimo v suhem, zračnem prostoru. Korenine

Te izkopljemo šele v oktobru in novembru. Korenine dobro operemo, narežemo in posušimo. Uporabljamo jih za čaje.

prejšnji članek
Kaj se zgodi, če šamponu primešamo sol?
Moda&Lepota
Kaj se zgodi, če šamponu primešamo sol?
naslednji članek
Tanja Kocman ima krizo srednjih let
Svet slavnih
Tanja Kocman ima krizo srednjih let
#obraziavenija
obraziavenija